ارسال پیام در واتس‌اپ

وظایف نیروی انتظامی در استقرار امنیت عمومی

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران( بطور مخفف ناجا) پلیس ایران است که در سال ۱۳۷۰ خورشیدی از ترکیب شهربانی و ژاندارمی جمهوری اسلامی ایران و کمیته انقلاب اسلامی بوجود آمد و در حال حاضر بطور رسمی نیروی اصلی مسئول حفظ امنیت داخلی ایران است.

به استناد بند۱ از ماده ۴ از قانون نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۶۹ «استقرار  نظم و امنیت و تأمین آسایش عمومی و فردی» در زمره وظایف نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران می باشد.

با عنایت به مراتب فوق الذکر ضمن تقدیر و امتنان از زحمات و درک شداید و دشواری در این وظیفه و تعهد مقدس ولیکن به جهت وقوع تکرار اسفناک حوادثی فجیع و رقت آور در موضوع کودک ربایی و کودک آزاری های اخیر نظر به اینکه آیا نیروی محترم انتظامی (پلیس) جمهوری اسلامی ایران که حفظ و امنیت سلامت و جان افراد بعنوان اهم وظایف ایشان شمرده می شود تمام آن تلاش، جدیت و مداومت خود را در پی جویی و تفحص مستمر و بلاانقطاع جهت جستجو و یافتن آن طفلکان معصوم که فاقد هر گونه توان و قدرت در دفاع و حراست از امنیت وجودی خویش بوده اند بکار برده است یا خیر؟ ناگزیراً ابهام و پرسشهایی است که عموم اجتماع را شامل شده است.

ابهامات و پرسشهایی مانند موارد ذیل الذکر:

۱- آیا نیروی محترم پلیس( ناجا) تمام و کمال همه آن هم و غم خود را جهت اقدام و اجرای این تفتیش و تجسس بسیار با اهمیت نموده است؟

۲- آیا پلیس محترم نیروی انتظامی جمهوری اسلامی بعنوان مهمترین کادر و قدرت امنیتی در پاسداری و حفاظت از جان و سلامت افراد علی الخصوص کودکان ناتوان و فاقد هر گونه قابلیت دفاعی ، در راستای ارضاء و اقناع وجدان شغلی و انسانی خود از هر گونه وسایل و امکانات لازم استفاده نموده است؟ خصوصاً اینکه در یکی از پرونده های اخیر الذکر در موضوع جنایات علیه کودکان، پلاک و مشخصات اتومبیل مسروقه و حامل کودک قربانی کاملاً محرز و معلوم بوده است آیا نیروی محترم پلیس از تمامی امکانات ، تجهیزات ، بالگردها و شیوه های نوین در تجسس و ردیابی بهره و استعمال نموده است؟( اساساً چنین تجهیزات و مهندسی در تجسس در اختیار این نیروی محترم فراهم می باشد؟) و آیا در این مهم سریع العمل و قاطع بوده است؟

فی المثل در منطقه ای به نام پاکدشت ( همان محل کشف کودک معصوم قربانی) همواره بعنوان یکی از جرم خیز ترین مناطق در تهران و پر سابقه در وقوع جنایات تعرفه گردیده است.

آیا اعزام و نیروی آماده باش جهت تسلط و گشت زنی های مدام پیرامون و اطراف این نواحی خاص و مشخص از سوی نیروی محترم پلیس اعمال می گردد؟

آیا جهت افزایش و ایجاد چند برابر نیروی آماده باش و آموزش دیده در این مناطق جرم خیز نسبت به نواحی معمولی تر توجه و اقدام لازم انجام گردیده است؟

ایا اساسا در این موضوع وقعی نهاده شده است؟

به نظر می رسد پاسداری و حفظ امنیت صرفا یک شغل بعنوان انجام وظیفه نباشد و نخواهد بود و این مهم قطعا و محققا موضوعی فراتر و ارزشی تعهدی خواهد بود.

ایقان و اطمینان به اهمیت والا و ویژه در این تعهد ارزشی ، کنکاش و تفحص در این مقوله از حیث رعایت استانداردها و اقدامات لازم جهت اجرای صحیح وظایف در پلیس محترم ناجا را باعث و موجب گردیده است.

ضمن ارزوی تفاخر و سربلندی در این مباحث برای این نیروی محترم و خدمتگزار چنانچه خدای ناخواسته در فرض اثبات قصور و اهمال در رعایت این کاردانی ، ناگزیرا ضرورت و نیاز مبرم جامعه ایرانی به ایجاد یک هنگامه و وقوع تحولی بنیادین در پالایش و پیشبرد کفایت و عملکرد نیروی پلیس در جمهوری اسلامی ایران قطعی ، مسجل و محتوم خواهد بود.

نگارنده: محبوبه توکلی وکیل پایه یک دادگستری و عضو رسمی کانون وکلای تهران