ارسال پیام در واتس‌اپ

وکیل نفقه در رشت-گیلان

وکیل نفقه در رشت-گیلان

طبق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی ایران، نفقه عبارتست از: همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض. ملائت و توانایی اقتصادیِ مرد یا وضعیت خانوادهٔ پدری زن، ملاکی برای تعیین میزانِ نفقه «نیست».

« نفقه همسر »

✍ با انعقاد عقد ازدواج، زوجین نسبت به هم حقوق و تکالیفی دارند. یکی از حقوق زن بعد از ازدواج دائم ( نه موقت ) حق نفقه است.

وکیل نفقه در رشت-گیلان

✍نفقه زن شامل همه مواردی است که زن برای ادامه زندگی به آن نیاز دارد و بعنوان تأمین نیازهای متعارف زن خواهد بود. مانند: لباس، غذا، مسکن، لوازم زندگی و اثاث خانه، هزینه بهداشت و درمان و غیره.. است.

✍ نفقه زوجه مطابق شأن و خصوصیات
او تعیین می‌شود. بنابراین در پرداخت نفقه، تمکن مرد شرط نیست به عبارت دیگر چنین نیست که مرد در صورت توانایی مالی بایستی حق همسر خود را پرداخت کند و مرد فقیر نیز ملزم به پرداخت حقوق زوجه است حتی اگر زن تمکن داشته و یا شاغل باشد باز هم پرداخت حقوق زوجه بر عهده زوج می باشد.

وکیل نفقه در رشت-گیلان

« محاسبه نفقه »

✍ میزان دقیق نفقه در قانون تعیین نشده است. لذا محاسبه نفقه و تعیین مقدار آن در موارد اختلاف بر عهده دادگاه است. به عبارت دیگر میزان نفقه با توجه به عرف، عادت مردم یک منطقه، وضعیت مالی مرد و شأن خانوادگی و اجتماعی زن و نحوه زندگی او پیش از ازدواج توسط کارشناس رسمی دادگستری تعیین می‌ گردد.

وکیل نفقه در رشت-گیلان

« شرایط دریافت نفقه زوجه »

✍ پرداخت نفقه زن صرفا در ازدواج دائم وجود دارد و در عقد موقت تنها با تعیین شرط و توافق، امکان دریافت نفقه وجود خواهد داشت.
همچنین برای دریافت نفقه، زوجه می بایست نسبت به شوهر تمکین کامل داشته باشد.
✍تمکین دو نوع خاص و عام دارد. تمکین خاص به معنی رابطه زناشویی و تمکین عام به معنی اطاعت در امور زندگی است. برای مثال زن باید در اقامتگاه مرد ساکن باشد. اگر زنی از همسر خود تمکین نکند و ناشزه محسوب شود، نفقه به او تعلق نمی گیرد.

« دریافت نفقه در دوران عقد »

معمولا در دوران عقد، زوجین در یک منزل سکونت ندارند و زوجه در منزل پدری ساکن است. لذا به همین دلیل ممکن است تصور شود که در دوران عقد، نفقه ای به زن تعلق نمی گیرد. اما خیر. اینچنین نیست و بر اساس ماده ۱۱۰۲ قانون مدنی همین که نکاح به طور صحت واقع شد، روابط زوجیت بین طرفین موجود و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل همدیگر از جمله ( پرداخت نفقه به زن ) برقرار می شود.

وکیل نفقه در رشت-گیلان

« نفقه فرزند »

✍ بر اساس ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی، نفقه اولاد نیز برعهده پدر اوست و در صورت فوت پدر یا نداشتن توانایی مالی او نسبت به پرداخت نفقه، برعهده پدربزرگِ پدری و هر چه بالاتر رود، خواهد بود. در صورت نبود یا ناتوانی اجدادِ پدری، پرداخت نفقه برعهده مادر است. اگر مادر نیز در قید حیات نباشد یا قدرت مالی نداشته باشد برعهده پدر بزرگ‌ها و مادربزرگ ‌های مادری و مادر بزرگ‌های پدری است. اگر چند نفر از اجداد و جدات مذکور در یک سطح از قرابت باشند، مسئولیت پرداخت نفقه به طور مساوی بین آن‌ها تقسیم می‌شود.

وکیل نفقه در رشت-گیلان

« عدم پرداخت نفقه موجب طلاق زوجه »

✍ عدم پرداخت نفقه بعنوان یکی از شروط ۱۲ گانه مندرج در عقد نامه، باعث ایجاد حق طرح دعوای طلاق به وکالت از زوج در دادگاه خانواده می‌شود.

همچنین در ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی هم مقرر شده است که عدم پرداخت نفقه و عدم اجرای حکم پرداخت نفقه توسط زوج از مواردی است که زن می تواند به دادگاه مراجعه کرده و تقاضای طرح دعوی طلاق به استناد موضوع فوق الذکر نماید.

مجازات کیفری عدم پرداخت نفقه

✍ طبق ماده ۵۳ قانون حمایت خانواده، مجازات نپرداختن نفقه افراد واجب‌النفقه مثل فرزند حبس تعزیری درجه ۶ (۶ ماه تا ۲ سال حبس) است. البته این جرم در زمره جرایم قابل گذشت بوده و شروع به رسیدگی در دادگاه مستلزم طرح شکایت از ناحیه شاکی است. چون طفل مستقلاً امکان طرح شکایت کیفری را ندارد، مادر یا اشخاص دیگر، اعلام کننده جرم به دادستان خواهند بود و دادستان ابتدا شخصی را به عنوان قیم موقت تعیین خواهد کرد. حتی نپرداختن نفقه فرزندان ناشی از تلقیح مصنوعی یا کودکان تحت سرپرستی هم مشمول این مجازات است.

وکیل نفقه در رشت-گیلان

✍ مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در انواع دعاوی خانواده از جمله دعوی مطالبه و وصول مهریه، دعوی اعسار و تقسیط مهریه، الزام به تمکین، طلاق ، طلاق توافقی، ، مطالبه نفقه، دعاوی ارث، وصایت … توسط وکلای مجرب و متخصص آقا و خانم در  دپارتمان تخصصی- حقوقی گیلان وکالت با مدیریت جناب آقای سعید عابدیان وکیل پایه یک دادگستری و کارشناس ارشد حقوق خصوصی و با حضور افتخاری سرکار خانم محبوبه توکلی وکیل محترم پایه یک و عضو رسمی کانون وکلای دادگستری مرکز ( تهران)

* گیلان وکالت = رعایت اصول قانونمندی و پرستیژ *

جهت ارتباط با موسسه حقوقی فرزانگان عدالت « گیلان وکالت» می توانید در ساعات اداری از طریق شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

تلفن مؤسسه: ۸۶-۳۸-۲۶-۳۳-۰۱۳

همراه موسسه: ۳۰۵۳-۴۳۰-۰۹۱۱

نکته ۱- مشاوره حقوقی به صورت حضوری با تعیین وقت قبلی از طریق شماره های ارتباطی فوق الذکر ارائه می گردد.

نکته۲ – مشاوره حقوقی غیر حضوری به صورت تلفنی _ آنلاین امکانپذیر می باشد.

نکته۳-  مشاوره حقوقی حضوری _ غیر حضوری دارای هزینه میباشد.

نکته ۴- حق الوکاله قابلیت اقساط دارد. زمان ملاقات به وقت ایران _ رشت : روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۷ الی ۲۱ می باشد.

وکیل خانواده در رشت

بهترین وکیل مهریه در رشت

بهترین وکیل طلاق در رشت

بهترین وکیل طلاق توافقی در رشت

بهترین وکیل خانم در رشت

وکیل در رشت

بهترین وکیل در رشت

بهترین وکیل رشت

وکیل خوب در رشت

بهترین وکیل گیلان

مشاوره حقوقی در رشت 

وکیل ملکی در رشت

بهترین وکیل ملکی در رشت

بهترین وکیل چک در رشت

وکیل سفته در رشت 

وکیل فسخ قرارداد در رشت 

وکیل فسخ معامله در رشت

وکیل ارث در رشت 

بهترین وکیل کیفری در رشت 

بهترین داوری در رشت